נגישות באתרי אינטרנט – כל מה שצריך לדעת

שתפו

תקציר: השקעתם והקמתם אתר אינטרנט לעסק שלכם, דאגתם לתוכן איכותי שייתן ערך לגולשים שלכם ויציג אתכם ואת העסק שלכם בצורה הטובה ביותר. אבל האם דאגתם שאתרכם יהיה נגיש לשימוש נוח גם עבור אנשים בעלי מוגבלות? הנגשת אתרי אינטרנט מאפשרת לכלל המשתמשים להינות מהשירות, ובעלי אתרי אינטרנט מחוייבים על פי חוק לאפשר לבעלי מוגבלויות לממש את זכותם לקבל שירות בצורה שיוויונית ואיכותית. במאמר הזה נסביר את כל מה שצריך לדעת בכל מה שקשור לנגישות באתרי אינטרנט ודרישות החוק והתקן בנושא.
בחורה בכסא גלגלים מחייכת לאתר עם נגישות אתר

מי חייב בהתאמות נגישות?

בעל השירות, המחזיק או המפעיל של אתר אינטרנט חייב בהנגשה של השירות המסופק. כלומר, הגורמים החייבים בהתאמות נגישות הם:

  • גופים פרטיים הפועלים למטרות רווח, כגון חברה או עוסק מורשה.
  • רשויות ציבוריות, כגון משרד ממשלתי או רשות מקומית.
  • גופים הפועלים שלא למטרות רווח, כגון עמותות המספקות שירות לציבור.

מפתחים ובוני האתרים אינם חייבים בהנגשת האתר אלא לפי ההוראות שהם מקבלים מבעל השירות, שעליו מוטלת האחריות.

מה נדרש על מנת שאתר העסק ייחשב נגיש?

כבעלי עסק אתם רוצים שהאתר והמידע שאתם מספקים יהיו נגישים לכלל האוכלוסייה, באופן נוח, איכותי ושיוויוני. על מנת שאתר אינטרנט ייחשב לנגיש, יש לבצע את ההתאמות הנדרשות לפי תקן ישראלי 5568, אשר אימץ את ההנחיות של ארגון ה- W3C הבינלאומי. למשל:

  • יש לספק חלופות טקסטואליות עבור תכנים שאינם טקסטואליים (למשל תמונות, אימוג'ים ותמונות המייצגות טקסט).
  • יש להקל על המשתמשים לראות את המידע, למשל על ידי ניגודיות בין צבעי הטקסט לרקע.
  • יש לוודא שהטקסט הוא קריא וקל להבנה, למשל על ידי מנגנון לזיהוי הגדרות שאינן רגילות.

לתרגום מלא של ההנחיות הבינלאומיות החלות בישראל, לחצו פה.

לאחר ביצוע ההתאמות הנדרשות, משתמשים בעלי מוגבלות יכולים להשתמש באתר באופן נוח וידידותי. כמו כן, ישנם אתרים המציעים לנווט בין אפשרויות ההנגשה באמצעות תוסף נגישות.

מהי הצהרת נגישות?

לפי סעיף 35ה. לתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), תשע"ג-2013, בעל האתר נדרש לציין במקום בולט באתר הצהרת נגישות. הצהרת הנגישות מפרטת אודות הצעדים שנקט על מנת להנגיש את אתרו, מפנה לפרטי התקשרות של רכז נגישות עמו ניתן יהיה ליצור קשר בעניין בקשה לביצוע התאמה וכן, ככל והעסק מקבל קהל מפרטת את הסדרי הנגישות במקום.
חשוב להדגיש כי תוסף באתר והצהרת נגישות מצמצמים את החשיפה מפני תביעות, אבל אינם מהווים אישור לעמידה מלאה בהוראות התקנות ותקן ישראלי 5568.

מעוניינים לכתוב הצהרת נגישות מותאמת אישית

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם

אז איך יודעים שהאתר נגיש ועומד בדרישות החוק באופן מלא?

מפני שמפתחים ובוני אתרים אינם חייבים כשלעצמם בהנגשת האתר בעת בנייתו, ולאו דווקא מתמצאים בדרישות החוק, מומלץ להיעזר בעורך דין או במורשה נגישות על-מנת לוודא שהאתר מונגש באופן מלא לפי דרישות התקן הישראלי. עורך דין מנוסה אשר בקיא בדרישות החוק, יכול לבדוק את מצב הנגישות באתרכם ולשלוח דו"ח נגישות למפתח האתר שלכם עם ההתאמות החסרות וכיצד ליישמן.לאחר יישום ההתאמות בדו"ח הנגישות, אתרכם יהיה נגיש באופן מלא לפי דרישות התקן והחוק, כך שאנשים עם מוגבלות יוכלו לקבל שירות נוח ואיכותי באתרכם, ותעמוד לרשותכם ההגנה המלאה מפני תביעות.
משרדנו מנוסה בתחום הנגישות וכן בתחומים נוספים החשובים בבניית אתרי אינטרנט, כגון ייעוץ משפטי לנכסים דיגיטליים. אתם מוזמנים לפנות אלינו כדי להתייעץ ולקבל את המידע האיכותי והמלא לגבי החובות שלכם כבעלי אתר אינטרנט.

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי פרטני מעורך דין, אינו מתאים לנסיבותיו הספציפיות של כל מקרה ומקרה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי

מעוניינים לבדוק את מצב הנגישות באתר שלכם

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם

רישום עמותה

בסיום התהליך תשלח אליכם תעודת עמותה רשומה.

עריכת תקנון ותנאי שימוש

בסיום התהליך ישלח אליכם תקנון ערוך המותאם לפעילות האתר שלכם.

אנו זמינים בכל שאלה

נשמח לענות על כל שאלה